Pleny a přebalování

Vzhledem k tomu, že miminka jsou obzvláště několik prvních měsíců v prakticky neustálém styku s materiálem plenky, opravdu záleží na tom, jaké složení plenka má.

Nejvíce „přátelská“ a opravdu nealergenní varianta jsou látkové plenky. Samozřejmě za předpokladu, že perete v pracích prostředcích, které jsem zmiňovala již na začátku. Používání látkových plenek je i velmi ekologické a v důsledku i levnější (samozřejmě, že je nákladná počáteční investice, ale ta se časem vrátí). Myslím, že zdroje, ze kterých lze čerpat, když začínáte s látkovými plenami je na internetu opravdu mnoho. Stejně tak míst, kde se dají koupit.

Teď vás asi napadá, proč látkové pleny na eshopu nenabízíme my. Důvod je vcelku jednoduchý-existuje už spousta specializovaných eshopů, které vám s výběrem látkových plenek dokáží odborně poradit. Navíc není moc způsob, jak šlápnout vedle a pořídit něco, co by bylo opravdu škodlivé, především co se materiálů týče.

Na druhou stranu- jednorázových plenek je na trhu opravdu nepřeberné množství a myslím, že tyto plenky volí prozatím i většina rodičů. Především kvůli své praktičnosti, což naprosto chápu. Já sama jsem používala a stále používám jednorázové pleny na obě moje děti.

A právě proto, že je jich takové množství, tak i zde jako u kosmetiky platí, že není úplně jednoduché najít takové pleny, které by nebyly ve svém důsledku škodlivé nebo dráždivé pro citlivou nebo ekzematickou pokožku. Co tedy nechcete? Rozhodně nevolte plenky, které byly bělené chlórem nebo mají na místech styku plenky s pokožkou dítěte syntetické materiály. Poslední věc, které se chcete vyhnout jsou zas a znova- parfémy a syntetické vůně. Ano, i ty se do plen přidávají a opět-jsou to vysoce dráždivé látky.

Ve svém hledání po „non toxic“ plenkách jsem jich vyzkoušela povícero. S některými jsem nebyla spokojená (protékaly, pocitově tvrdá plenka, nesedící tvar apod.). Nabízím vám dvě značky plenek, se kterými jsem byla a stále jsem velice spokojená a to Moltex a Eco by Naty. Co je výhra navíc, je výrazně nižší ekologická zátěž, kterou udělíte přírodě používáním eko plenek.


Vlhčené kapesníky?

Možná jste už slyšeli, že vlhčené kapesníky jsou také (překvapivě) napuštěné spoustou chemikálií, které mají za úkol především konzervovat kapesníky. K tomu jsou používány látky, které mohou být opět dráždivé. Zde i značky jako je právě Moltex nebo Eco by Naty musí používat sorban draselný jako konzervant kapesníků. Je to vcelku logické, protože kde je mokro a vlhko, tam se daří bakteriím. Takže aby vám otevřené kapesníky nezačaly po pár týdnech pochodovat po stole, je nutné je něčím zakonzervovat.

Co je tedy ta správná alternativa? Já mohu doporučit Perlan, tedy netkaná textilie ze 100% viskózy (vyrábí se z přírodního materiálu, celulózy). Svoje vlhčené kapesníky si pak připravíte doma během pár okamžiků. Stačí čtverec z Perlanu namočit do vody. Okamžitě změkne a je velmi příjemný a jemný na dotek. Také si lze udělat pár mokrých kapesníků sebou na cesty-jen to neskladujte více jak 24 hodin. Vlastní vlhčený kapesník pak můžete vylepšit tak, že například dáte do mističky vodu a do ní dáte vhodnou květinovou vodu, popř. vhodný olejíček. Nicméně není to nutné. Já si připravím vždy několik čtverců na přebalení. Spíš víc, než míň. Ty, které jsem nepoužila nechám rozložené uschout a pak je v případě potřeby znova namočím a použiji. Jen upozorním, že přestože je perlan i kompostovatelný, tak ho určitě nesplachujte do záchodu.

Co je další výhodou perlanu je možnost jeho opakovatelného použití-můžete ho totiž po použití normálně vyprat. Jen doporučuji ho dát do menšího sáčku, který se používá například na jemné prádlo nebo spodní prádlo. V neposlední řadě se dá perlan v domácnosti používat všude tam, kde hadra. Já jsem ho například i hojně užila na úklid pod jídelní židličkou v době přikrmování. Lze ho také využít při běžném úklidu domácnosti.