Kosmetika a její složení

Víte, že drtivá většina kosmetiky, na kterou vidíte reklamu v televizi je pro ekzematika velmi nevhodná? Nebála bych se říct i škodlivá. Proč? To by vyžadovalo vysvětlení na několik stránek plus by se vám k tomu hodil titul z chemie. Je to velmi složitá problematika, do které proniknout není záležitost na pár minut.

V konvenční kosmetice je využíváno mnoho chemických látek, které mají za úkol aby např. krém měl barvu jakou má, aby měl danou konzistenci, měl trvanlivost dlouhou dobu, voněl apod. Nerada bych vás utápěla v souhrnu chemikálií, které jsou pro ekzematika nepřijatelné. Jednak by jste z toho nebyli příliš rozumní (pokud nemáte právě to chemické vzdělání), druhak je to poněkud zahlcující.

Pokud bych měla přece jen vypíchnout jednu jedinou věc, na kterou si ve složení vždy dejte pozor, tak je to složka parfum/fragrance. Jednoduše řečeno je to v 99,9% případů syntetická vůně, která byla do produktu přidána pro větší atraktivitu. Ano, asi si říkáte správně, že je to stejná „vůně“, která nám vadila u praní. Ještě jednou tedy zopakuji-tato složka je pro citlivé osoby a osoby s kožními problémy opravdu dráždivá a dokáže nadělat opravdu zlo. Malou „výhrou“ je, že tuto složku obsahuje většina kosmetiky, která právě non toxic není. Takže jen tímto se vám podaří odfiltrovat většinu nevhodné kosmetiky. Další věc, kterou můžete sledovat jsou různé certifikáty, nicméně ne vždy je to tak, že kosmetika s daným certifikátem splňuje přísné podmínky non toxic produktu. Ale je to další vodítko, které můžete používat a přitom nemusíme hodiny studovat složení. Takže můžete sledovat tyto certifikáty: BDHI, NATRUE, COSMOS ORGANIC, DEMETER, USDA ORGANIC. Ke všem certifikátům lze volně na internetu dohledat podmínky pro udělení.

Složek, které by bylo dobré sledovat jsou opravdu stovky a je vyčerpávající se v tom snažit zorientovat. Proto tady musím upozornit na jednu věc- pojem přírodní, hypoalergenní, apod. není pevně legislativně ukotven a tím pádem je mohou výrobci kosmetiky používat pro marketingové účely, jak se jim líbí. Takže na tyto pojmy nebo reklamní taháky na obalech se opravdu nevázejte. Konec konců musím upozornit, že ani pojem, který používám já-tedy non-toxic- není legislativně ukotven. Takže i tímto pojmem může disponovat produkt, který ve skutečnosti non toxic není.

Docela zamotané, že? Já za sebe vám mohu garantovat, že zde na eshopu najdete jen produkty, které jsou schválené neziskovou organizací Svět non toxic, nebo jsou alespoň v kategorii produktů tzv. přijatelný kompromis (to znamená, že může obsahovat látky, které mohou způsobovat reakce, nicméně pravděpodobnost je velmi velmi nízká, popřípadě je k tomu málo dat).

 

Pro chemické nadšence níže uvedu co nejstručnější výčet chemických látek, kterým se chcete vyhnout. Pro úplnost ještě dodám, že pokud vás toto téma zajímá, tak velmi doporučuji knížku Svět non toxic od Pavly Pavlištové a Kataríny Hřivňákové. Zrovna téma kosmetiky je tam velmi podrobně rozebráno stran chemického složení a složek, kterým je třeba se vyhnout.

Podotýkám, že výčet níže není rozhodně kompletní a spousta látek v něm chybí. Ale alespoň pro nějaký rychlý přehled se to hodí.

Pokud tedy uvidíte ve složení výrobku látky níže, důrazně prosím- nepoužívat.

❌ Parabeny -tyto konzervanty většinou obsahují v názvu slovo paraben, takže je můžete identifikovat vcelku rychle. Např. propylparaben apod.

Silikony- ve složení končí příponami -cone,-siloxane, nebo -conol (např. dimethicon, cyclopentasiloxane apod.)
SLES (Sodium Laureth Sulfate) a SLS (Sodium Lauryl Sulfate)

PPG a PEG-jsou vysoce dráždivé pro ekzematickou pokožku. V kosmetice je nejčastěji najdete pod označením PPG nebo PEG s číslem ( např. PPG- 6). Popřípadě mají koncovku -eth (např. Laureth).

Ftaláty (DMP, BBP, DBP, DEHP) -často nebývají specificky uvedeny ve složení, ale jsou součástí látky parfum/fragrance. Extrémně nevhodné především pro malé děti. V názvu vždy obsahují -ftalát (např. dibutyl ftalát). U zkratek je většinou poslední písmeno P (DMP, BBP apod).

Formaldehyd a deriváty z něj-především 2-brom-2-nitropropan-1,3-diol.

MIT, MCI a BIT ( Methylisothiazolinon, Methylchloroisothiazolinone, Benzisothiazolinone)-konzervační přísada. Nejvíce prosím pozor na MIT, protože je to silný alergen a byl už výzkumem potvrzen jako spouštěč autoimunitních kožních problému, jako je např. i ekzém.

Fragrance /Parfum-jedná se o syntetické vůně, z velké většiny vyrobené z ropných derivátů. Mohou obsahovat právě látky jako výše zmíněný MIT.

Ropné složky (vyskytující se pod názvy mineral oil, paraffinum liquidum, petrolatum, vazelína, propylen glykol).

Sodium benzoát a potassium benzoát

Benzylalkohol

Hliník

Chemické filtry v opalovacích přípravcích (např. oxybenzon, avobenzon, glyceryl PABA a další). Látek patřící do této skupiny je vícero. Zde je však vcelku jednoduchá rada- chcete opalovací přípravky s minerálními filtry, např. s oxidem zinku bez nanočástic)